Buyout Mini Case Study Essay Assignment
Question Description
The following are important operational considerations EXCEPT:
Question 1 options:
Capacity size Working hours Sole proprietorship or corporation Scheduling Make or buy Question 2 (1 point)
Saved
Which of the following legal forms exposes business owners to the highest personal liability in issues related to business failure or business obligations towards others:
Question 2 options:
Corporation Sole proprietorship N.G.O. L.L.C. Franchise and Buyout
Question 3 (1 point)
Saved
The franchisee has more control than the franchisor over which of the following factors?
Question 3 options:
specifications of quality and service mix sources of supply for products and services selection of employees working in the branch which she/he owns and operates geographic location and protected territory Question 4 (1 point)
Saved
Which of the following describes a franchisee in the franchise system?
Question 4 options:
Distributor of the rights to the franchise system to others who would like to benefit from the franchise brand and business model success Owner of the rights to the franchise system Seller of the rights to the franchise system to others who would like to benefit from the franchise brand and business model success Buyer of the rights to use the franchise system and benefit from the franchise brand and business model success Question 5 (5 points)
Saved
Buyout Mini Case Study
You are considering to buy out a failing business. Your analysis shows that if you invest $40,000 in this business today, you can turn around the business which a result will generate net profit of $200,000 in year 5 (only once after 5 years). While the bank interest rate for time deposits is 2% annually, you should consider an additional premium of 8% to accommodate for the risks associated with buying and running this business. Based on a 5-year DCF (discounted cash flow) evaluation, roughly, what is the maximum value you would be willing to pay now for this business?
Question 5 options:
$63,000 $51,000 $106,000 $84,000 $220,000 $177,000 $160,000 Operational Model Mini Case Studies
Wake Up Cup Café Working Hours
Wake Up Cup Café currently operates 1 shift from 12 to 8 pm
Sales of 1 shift: $840 per day
If it operates 2 shifts, it can work from 8 AM to 11 pm
Sales of 2 shifts: $1,340
Fixed Costs $2,000 per monthThe following table summarizes costs per day
Cost per day 1 shift 2 shifts Labor 360 720 Material 200 360 Variable Overhead 100 160 Question 6 (2 points)
Wake Up Cup Café:
What are the marginal profits of operating the 2nd shift?
Question 6 options:
$120 -$80 $260 -$180 $100 Question 7 (1 point)
Wake Up Cup Café:
What are the profits of operating 1 shift (current situation)?
Question 7 options:
$140 per shift $260 per shift $120 per shift $180 per shift Question 8 (1 point)
Wake Up Cup Café:
What are the profits of operating 2 shifts?
Question 8 options:
$180 per day $140 per shift $120 per shift $260 per day $100 per day Nature’s Best Granola Case Study
You expect your sales to be 4,000,000 granola bars (20 g each) per month. You have identified a machine which does the baking and packaging with a capacity of 125 kg/hr. Each machine requires 2 workers to operate it and needs 8 ft x 40 ft space. Cost to buy and install one machine is $20,000. Energy consumption is $3 per hour. Cost of material and packaging is $0.12 per 20g bar. You decided to have only 1 shift of 8 hours per day. Each month has 20 working days. Average salary per operator is $3,000 per month.
Question 9 (2 points)
Nature’s Best Granola Case Study:
How many operators do you need for the production line?
Question 9 options:
12 8 10 2 6 4 Question 10 (2 points)
Nature’s Best Granola Case Study:
What is the cost of labor required to operate the production line per month?
Question 10 options:
$12,000 $6,000 $18,000 $24,000 $36,000 $30,000 Question 11 (2 points)
Nature’s Best Granola Case Study:
What is the cost of buying and installing the production line?
Question 11 options:
$60,000 $80,000 $40,000 $120,000 $20,000 $100,000 Question 12 (2 points)
Nature’s Best Granola Case Study:
If you require a storage area of 600 sq. ft., and with an average rent $12 per sq. ft./month, what is the estimated cost of rent per month for the production line including the storage area. (Rounded to the nearest $1000)
Question 12 options:
$11,000 per month $26,000 per month $15,000 per month $30,000 per month $23,000 per month $19,000 per month Make or Buy: Keyboard Manufacturer
A company manufactures Keyboards. It has production capacity of 30,000 units per month
Fixed Costs: $60,000 per month
Selling Price of each keyboard: $15.00 per unit
The following table summarizes cost of manufacturing in-house.
Item Cost, $/Units Material 5.50 Labor 1.75 Variable overhead 0.75 An external vendor (a different manufacturer) has offered to supply the keyboards at $8.50 per unit.
Question 13 (2 points)
Saved
Make or Buy: Keyboard Manufacturer:
If the company could utilize the spare capacity in producing 30,000 modems, with variable cost $12 per unit. What should the company do, knowing that it can sell the modems at $22 per unit?
Question 13 options:
Dedicate 25% of the capacity for making keyboards and 75% for making modems Dedicate 50% of the capacity for making keyboards and 50% for making modems Dedicate 100% of the capacity for making keyboards Make the modems and buy the keyboards from the external vendor Question 14 (2 points)
Saved
Make or Buy: Keyboard Manufacturer
If the manufacturing capacity can only be utilized in manufacturing the keyboards, the company should:
Question 14 options:
Neither make or buy Make the keyboards because the variable cost of manufacturing in-house is lower than outsourcing Buy the keyboards because the company will save by using outsourcing Both options (make or buy) cost the same Skill Required:
Accounting
Posted:
3 months ago